Egy kert kialakításának története 2003-tól napjainkig, a beültetett növények listájával és sok képpel, esetenként videóval.A folytatás, a 2008.évi változások technikai okok miatt külön blogban, a http://kerteszlettem.blogspot.com/ oldalon láthatók. KERTIMÁDÓ kertje.

2010. december 31., péntek
2010. december 28., kedd
Kerti tó -PowerPoint vetítés
A tó és környéke nyáron
Kis kerti tavam
A videók készítését megelőzően a pps készítés volt kedvenc szórakozásom.Web oldalamról hoztam ide ezeket a képeket, egészen más a hatás, mint a videóként működő képsoroké.Zene természetesen itt is szól.
A web oldalon az Attachment-re kattintva letöltődik az anyag néhány másodperc alatt, és megnyitható a vetítés.
Kis kerti tavam
A videók készítését megelőzően a pps készítés volt kedvenc szórakozásom.Web oldalamról hoztam ide ezeket a képeket, egészen más a hatás, mint a videóként működő képsoroké.Zene természetesen itt is szól.
A web oldalon az Attachment-re kattintva letöltődik az anyag néhány másodperc alatt, és megnyitható a vetítés.
2010. december 27., hétfő
2010. december 25., szombat
2010. december 23., csütörtök
2010. december 22., szerda
2010. december 19., vasárnap
KERTI TÓ
2005-ben elkészült a kerti tó.A hely kiválasztása nem volt szerencsés, de nem tudhattam, hogy azon a részen két ásónyom után szikla van.Mivel a kert többi részén már a növények nagy része be volt ültetve, így nem volt más lehetőség, mint csákánnyal, vésővel, baltával, minden alkalmas eszközzel a sziklákat össze kellett törni és 1 m mélységű részt ki kellett onnan bányászni.Halat mindenképpen szerettem volna bele tenni, és azoknak ekkora mélység kell, hogy át tudjanak telelni. 2004-ben elkezdtem a munkát, télen a fagy besegített a szikla összetöréséhez, és 2005 nyarán elkészült a tó. Benépesítése a következő év feladata lett.
A tó környéke 2006-ban. A kitermelt sziklákból és hozatott földből egy kisebb sziklakertet építettem a tó mellé.Ez látható a kép elülső részén. Hátulra japánfüveket (Miscanthus sinensis fajtákat) és a kerítéshez közel olasz nádat (Arundo donax 'Variegata') ültettem 2004 tavaszán, így mikorra a tó elkészült, azok már szépen bokrosodtak.
A tó és környéke 2006-ban.
2010. december 18., szombat
Évelőkert - 2006/3
Három év alatt már helyenként kisebb dzsungel alakult ki. A fáklyaliliom (Kniphofia uvaria) gyorsan nő terebélyes bokorrá és igénytelen, szárazságtűrő.A kép bal oldalán egy angol rózsa látható a Mme Isaac Pereire fajta, fantasztikus erős parfüm illata van.2004-ben ültettem.Sajnos a betegségekre nagyon fogékony és a nyári viharok is besegítettek, hogy el kellett távolítanom.
Sajnos ez a másik angol rózsa is hasonló sorsra jutott.Nagyon finom parfüm illata van ennek is (Papi Delbard a fajta neve), hatalmas tömött rózsa, akinek kedvezőbbek a kerti viszonyai próbálkozzon vele, mert felejthetetlen az illata.
Egy korábbi videón látható volt, hogy ez a terület, a pázsit kialakítása előtt romterület volt.Itt történt a beton keverés az utakhoz, régi tulajdonosnál itt csirkék éltek és jobbra disznóól volt.Itt ez a kerti út vezet a nagy virágoskertbe. A kapu íve, a kerítés, az út beton elemeinek kiöntése és lerakása a többi építménnyel együtt a férjem munkája.A pázsit kialakítása és gondozása is az ő munkája.
A mandulafa árnyékában kapott helyet egy viráglétra.Ebben az időszakban még viszonylag kevés cserepes-dézsás növényem volt és nem okozott nagy gondot a téli elhelyezésük. Ma már ez az egyik legnagyobb problémám ősszel, hogy be fér-e minden?
A ház és az utca felé nézve a kerti út, az esővíz gyűjtő tartály látható.A kaputól a gépkocsi beállóig zúzalékkővel borítottuk az utat, mert ez egy mélyebb rész volt.Első télen ide be sem lehetett állni a sártól.
Szeretem a kúszó növényeket. A képen a kerítést a japán lonc futotta be,(Lonicera japonica 'Halleriana').Gyorsan növő futónövény, gyönyörű a virágzáskor. Szinte egész nyáron virágzik, lombja nagy része télen megmarad.
2006.június 30-án óriási vihar csapott le a kertre, sok kis fát kidöntött és vastag ágakat tört le az idős mandulafáról is.Teljesen váratlanul ért a vihar nagyságrendje, elkeserítő volt a vihar utáni kár.
Kidöntött fák a vihar után. Az ilyenek elveszik a kedvem egy időre a kertészkedéstől,de látva, hogy bizonyos idő után a növények éledeznek, én is újra kezdem a munkát.
Évelőkert - 2006/2
Az utca és a ház közötti részen 5 nagy lucfenyő ad árnyékot, ez a rész csak reggel illetve délelőtt kap napfényt.A kapu és a ház között sárga sövényrózsa virágzik, előtte cserepekben muskátlik vannak. Ide helyeztük át az egyik madáretetőt, nagyon szeretik a cinkék, mert gyorsan el tudnak bújni a fenyő lombja között.Télen a verebek, balkáni gerlék is tömegesen megjelennek itt, de széncinege, kékcinege, zöldike, tengelic, fenyőpinty is nagy létszámban előfordul.Tavasszal lehet takarítani utánuk a napraforgó mag héját.
A ház és a kapu közötti rész.
A kerti csap nagyon hasznos, innen vezetjük hátra a vizet öntözéshez.Előtérben terülő boróka és sásliliom bokor van. Mögötte Forsythia, aranyfa van, amely tavasszal gyönyörű sárga bokor.
A sövényrózsák mellett kapott helyet két művészrózsa.(Henri Matisse és Harry Wheatcroft fajták.)
Évelőkert - 2006
Néhány régi fotót sikerült megtalálni a kezdeti időszakról.Nagyon furcsa így visszanézni az akkori kertre. Nem voltam vele elégedett, de az eredetihez képest mégis szebb és ez akkor sokat jelentett, hogy nem hiába dolgoztam.
2006 június
A tarka levelű rózsalonc és kányabangita mögött virágzik a futórózsa.A háttérben egy öreg mandulafa és egy diófa ad árnyékot.
A kert vége felől fényképeztem a nyári kertet.Előtérben a nagyvirágú margaréta bokrai, mögötte a feketefenyő még nagyon kicsi.A lila színű balkáni harangvirág keretezi az évelő részt.
A kert másik oldalán lévő évelő részben virágzik az óriás hagyma(Allium giganteum).Ezen az oldalon a szegélyt a sárga színű ligetszépe (Oenothera sp.) adja.
Dekoratív évelő a piros sarkantyúvirág (Centranthus ruber), szárazságtűrő és egész nyáron virít.Magról gyorsan szaporodik.
A feketefenyő másik oldalán harangvirágok és elől a csatavirág (Polemonium) nyílik.
Levendula bokrok mögött a kettévágott hordóban muskátlik virágoznak.
2010. december 15., szerda
Liliomok, sásliliomok -újabb képek
Még néhány liliom kép az új beszerzésekből:
'Landini', feketés bordó az igazi színe
gyönyörű és nagyon illatos fajta
sásliliom
2010. december 13., hétfő
Liliomok
Nagy részük a színpompás ázsiai liliom fajta, de a nálunk hagyományos fehér liliom (Lilium candidum), királyliliom (Lilium regale) és két vad liliom faj is megtalálható. Utóbbiakat ismerősöktől kaptam.
További képek a liliomokról:
További képek a liliomokról:
Lilium regale
Lilium regale
Lilium michiganense
Lilium pyrenaicum
Lilium tigrida, tigrisliliom
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)